Psychoterapia, alebo “terapia rozhovorom” je účinnou a často odporučenou metódou liečby u ľahkých a stredne ťažkých prípadov emočných či duševných porúch. Výskumy ukazujú, že pomocou psychoterapie dôjde ku zlepšeniu stavu u väčšiny klientov.
Obdobie posledných rokov, ľudia charakterizujú ako „stresové obdobie“ alebo „zlá doba“. Pri náhodných stretnutiach známych, na obligátnu otázku: „Ahoj, ako sa máš?“ väčšina z nás spustí monológ o svojich starostiach a problémoch s prejavmi sebaľútosti, hnevu, smútku, alebo nihilizmu, čiže viery v nič.
Vzhľadom k tlaku, ktorý je na nás vynakladaný zo všetkých strán, je veľmi náročné zvládať náročné povinnosti všedných dní a ustáť v každej roli, ktorú počas dňa zastupujeme.
V zamestnaní – práca, ktorá je od nás požadovaná vo vysokej kvalite, v rýchlosti, efektívnosti, s požiadavkami na výborné nápady na zlepšenie, potrebná administratíva, príslušné kontroly, vzťahy na pracovisku voči kolegom….a s minimálnymi istotami zabezpečenia budúcnosti.
Rodina, domácnosť, potreby a nároky členov rodiny, tlak sociálneho okolia, nároky na našu vizuálnu prezentáciu…..Je veľmi náročné, zvládať všetky role v 100% kvalite a hlavne, k svojej 100% spokojnosti.
Nie je ničím neobvyklým, že u ľudí, ktorí sú vystavení neúnosnému tlaku, častým, alebo výrazným zmenám svojho postavenia v svojom pracovnom či súkromnom živote, stratám istôt, stratám milovaných ľudí, dochádza ku výraznejším zmenám v pocitoch, myslení, konaní, je narušená ich výkonnosť v práci a v škole, a tiež vzťahy s priateľmi a rodinou. Človek sa môže cítiť ohromený, znecitlivený alebo vystrašený, s neželanými emóciami alebo zážitkami. Nevysvetliteľné pocity smútku, premáhajúca úzkosť, pocity osamelosti, a preto problémy, ako strata zamestnania, rozchod, rozvod, strata milovanej osoby, veľký tlak okolia, ……..-toto všetko sú dôvody, ktoré treba riešiť.
Psychoterapia je proces, v ktorom sú vytýčené liečebné ciele, so zámerom odstrániť alebo dostať pod kontrolu obťažujúce a nepríjemné príznaky tak, aby sa klient mohol vrátiť k normálnemu fungovaniu. Cieľom môže byť tiež pomoc pri prekonávaní určitého špecifického problému alebo stimulovanie citového rastu a ozdravy. Terapeut sa snaží identifikovať problémy, a sprevádza klienta pri ich zvládaní a postupne prekonávať emočné a duševné problémy. V spoločnej diskusii odhalia podstatu klientových problémov, čo mu umožní lepšie si porozumieť a zbaviť sa určitých špecifických problémov. Je to aktívny proces, vyžadujúci sústredenosť, energiu a zaangažovanosť oboch strán. Terapia môže pacientovi pomôcť, aby lepšie porozumel sám sebe. Je zameraná na odkrývanie jeho nevedomých konfliktov, s ktorými sa potom učí efektívnejšie vysporiadať.